Kulak refleksolojisi, grup ve bireysel eğitimi

kulakmasajıAtölye çalışması şeklinde yapılan, eğlenceli ve şaşırtıcı bu 2,5 saatlik eğitimde kulak refleksolojisinin tanımı, esasları, kulak haritasının okunması, uygulama teknikleri, formüller, konu başlıklarında teorik ve pratik eğitimler verilmektedir.

Eğitimin amacı; pratik ve kolay teknikler ile katılımcıların doğru ve etkili uygulama yapma becerisine sahip olmaları, aynı zamanda eğitim bittiği andan itibaren kendine ve çevresindekilere başarı ile uygulama yapabilmeleri hedeflenmektedir.

 

Eğitim süresi:

2,5 saatlik tek eğitim

 

Kulak masajı hakkında detaylı bilgi için Kulak Masajı bölümünü inceleyebilirsiniz.

 

KULAK REFLEKSOLOJİSİ ( MASAJI )

Nedir?

Kulak refleksolojisi; kulaktaki akupunktur noktaları üzerine bir sistem ile uygulanan baskı, yoğurma, çekme manipülasyonları sonucunda bedenin tümünde bedensel, zihinsel ve enerjitik değişim yaratmayı amaçlayan bir masaj uygulamasıdır.

Ortalama 2 saatte öğrenilebilen kulak masajının tüm bedensel ağrılarda etki gösterme süresi 30 saniye ile 3 dakika arasındadır.

Bu şaşırtıcı hızdaki etkisi ve gücü kulağın beyin korteksine olan yakınlığı ve kolay uyarılabilir olmasından kaynaklanmaktadır.

Kişinin kendine etkin şekilde uygulayabileceği en önemli ağrı ve terapi metodudur.

 

Kulak, şekil itibari ile ceninin ana rahmindeki duruşunun şematik olarak aynısıdır ve bedeninize güç veren tüm enerji kanalları ve refleks noktaları kulakta bulunur. Kulak; bedeninizin ısısını, sağlığını ve işleyişini kontrol eder (Soğuk havalarda kulakları sıcak tuttuğumuzda bedenimizin ısınmasının sebebi de budur.)

Kulak masajının özellikleri:

Kulak masajı diğer refleksoloji uygulamaları olan el ve ayak refleksolojilerinden farklı olarak:

 • Kolay öğrenilir.
 • Kolay uygulanır.
 • Her yerde ve şartta  uygulanır.
 • Pratiktir,  yağ gerektirmez.
 • Kulağın beyin korteksine olan yakınlığı sebebi ile ani etki gösterir.
 • Uygulama süresi kısadır.
 • Ağır baskı gerektirmez, elleri yormaz.
 • Hijyeniktir.
 • Ergonomiktir.
 • Yan etkisi yoktur, her yaş grubu ve kişiye uygulanabilir.

Kulak masajının tarihi:

Kulak üzerinden sağlık uygulamalarına (Kanatma, uyarma) M.Ö  6.yy Mısır metinlerinde rastlıyoruz. Arkeolojik kayıtlara dayanarak ilk kulak uygulamalarının Mısır’da yapıldığı bilimsel olarak kabul edilmektedir.

Ancak farklı medeniyetlere ait pek çok metin ve bulgularda da kulaktan sağlık uygulamalarına dair bilgilere ulaşılmaktadır.

Hipokrat’ın M.Ö 4.yy’da kulak kepçesi üzerindeki uygulamaları ile başta baş ağrıları, tansiyon gibi sağlık sorunlarına çözümler bulduğunu biliyoruz.

Yine eski İran ve Mısır’da kulak üzerinden yapılan uygulamalar ile doğum kontrol sistemleri geliştirilmiş olup bugün Ortadoğu ülkelerinde yer yer aynı teknikten faydalanılmaktadır.

Çin metinleri ve kaynaklarında da kulak üzerinden sağlık uygulamaları ve ilk kulak refleksolojisi bilgilerine ulaşmaktayız. M.Ö 1.yy’da yazılmış olan Huang Di Nei  Jing kitabında bu bilgiler mevcuttur.

Avrupa’da kulak üzerinden sağlık uygulamalarının ilk yazılı metinleri 17.yy’da ortaya çıkmıştır. Hatta Hieronymus Bosch’un çizdiği ‘Garden der Lüste’ (Neşe Bahçeleri) adlı tabloda kulak üzerindeki bazı noktaların cinsellik üzerindeki etkileri şematik olarak yansıtılarak sunulmuştur.

1637’de Portekizli Dr. Zacatus Lusitanus ve 1717’de Valvalsa tarafında yine kulak üzerinden yapılan uyarım ve uygulamalar ile siyatik, baş ağrısı, bel ağrıları ve benzeri sorunlarda başarı sağlandığı ilk tıbbi kaynaklara geçirilmiştir.

Kulağın beden üzerine etkisine dair ilk ilginç bilgi ise 1810 yılında Parmalı Dr.İgnas Colla tarafından kulaktaki bel refleks noktasından bir arı tarafından sokulan hastanın birkaç gün boyunca yürüyemediği, kulak üzerindeki sokma izinin geçmesinin ardından hastanın yeniden yürümeye başladığının tıbbi kayıtlara geçmesidir.

1850 yılında Dr. Rülker Cincinati Helix üzerinden yaptığı uyarımlar ile siyatik ağrılarını tedavi ettiği bilgisini yayınlamış ve ve bu çalışmayı sayısız hastası üzerinde uygulamıştır.

Avrupa’da yerleşmeye başlayan modern tıp ekolleri içerisinde zaman zaman yer bulan kulak tedavileri 1950 yılında Fransız doktor Paul Nogier tarafından yapılan derin ve uzun soluklu bilimsel çalışmalar sonucunda bir sistematik kazanmış ve ardından geniş çaplı kullanıma sunulmuştur.

Şu an Dünya’da gerek kulak akupunkturu gerekse kulak refleksolojisi açısından en çok kabul gören ve uygulanan ekol Dr.Nogier ekolüdür.

Kulak masajı bu bilimsel alt yapıyı ve bilgi birikimini içinde barındıran bir sağlık ve terapi uygulamasıdır.

Kulak masajı özellikle ofis ortamı ve iklim şartları sebebi ile oluşan bedensel ve zihinsel sorunlarda son derece etkilidir.

Kulak masajının etkileri:

 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Hormon dengesini kurar, hormon salgılamasını arttırır.
 • Bedenden toksin atılımını sağlar.
 • Lenf sistemini aktive eder.
 • Derin gevşeme, dinlenme ve güçlenme sağlar.
 • Akut ve kronik yorgunluk, depresyon tedavisinde etkilidir.
 • Ağrı terapisinde endikeldir. Tüm bedensel ağrılar(baş, boyun, sırt, kaburgalar,  bel, kalça, siyatik, bacak, diz, ayak ağrıları vb.)
 •  Organ ve fonksiyonları dengeler. (akciğer, mide, karaciğer, dalak, böbrek, bağırsaklar, üreme organları)
 • Tüm sistemleri düzenler(boşaltım, solunum, dolaşım, sindirim, üreme)
 • Ağrı kesici, sakinleştirici ve destekleyici  etki gösterir.