Belediye Eğitimleri

Etkin belediyecilik eğitimleri; ‘’Hizmet verene hizmet veren’’ yepyeni bir eğitim sistemidir. (Kısaca özetledik. Biliriz, bir belediye hız sever, mazeret değil çözüm ister.)

Belediyecilik nedir? (Biraz anlatalım, bakalım beğenecek misiniz?)

2 + 2 = 4 cevabını kabul etmemek ve karşısındakine: “Sen kaç olmasını isterdin?” diyebilmek ve bunu yapabilecek kadar çılgın olmak demektir.

Ve bunun sonucunda hiç bir karşılık beklememektir belediyecilik.

Yemyeşil bir park yaptığında yanına yaklaşan kişinin: “Niye bu parkı kırmızı yapmadınız!?” çıkışına gülümseyebilmektir.

Ciddi iştir belediyecilik, gülümseyen yüzlerin ardında.

Ve her meslek ile arasındaki muazzam fark ise; İnsanlara yaşam senaryosu sunar belediye. Nasıl mı?

Ayşe teyzenin o gün eve hangi kaldırımdan yürüyeceğinden tutun o gün evde hangi temiz ekmeğin yenileceğine, boğazdan geçen lokmaya kadar belediye yanlarındadır vatandaşının. İşte bu yüzden Farklı bir dünyadır belediyecilik. İçi sizi dışı bizi yakar misali.

İşte tam bu noktada ifade edelim ki

Eski belediyecilik anlayışında belediye sorunları çözerdi.

Yeni etkin belediyecilik anlayışında ise belediye sorunları hem çözer hem de sorunları yönetir.

Çünkü çok iyi biliyoruz ki belediyecilikte sorunlar bitmez. Bu yüzden sorun çözmek kadar sorunları yönetme becerisi de verilen hizmetlerin ardındaki büyük, gizli güç.

Bu güç ise farklı kültürlerden ve departmanlardan gelen belediye çalışanlarının elinde. Bu gücü artık çok daha iyi kullanmanın dünyasında yaşıyoruz.

Belediye bünyesinde zabıtanın karşılaştığı konular ile büro da çalışan personelin karşılaştığı konular birbirinden farklılık göstermektedir ve bu da farklı eğitim modelleri ile çözülebilmektedir.

(Böylece departmanlar arasında bitmez tükenmez olan; – Biz/ben çalışıyoruz/rum… o/onlar çalışmıyor!.. Yanlış anlamalarının da önüne geçebiliyoruz)

‘’Değerlilik Eğitimi’’ başlığı altında, belediyenizin istek ve ihtiyaçlarına göre şekillendirilen etkin belediyecilik eğitimlerinde öncelikle çalışan personelin kişisel değer, saygı, farklılık ve keşfetmeye değer yönlerini ortaya çıkarıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki ancak kendisini değerli ve önemli gören ve bu değer ve önemin çalıştığı kurum tarafından görüldüğünü bilen personel eğitime içsel olarak katılıyor, aktarılan bilgileri anlıyor ve kabul ediyor.

Ve eğitimlerimizde bir konuyu daha çok önemsiyoruz. Eğitimde anlatılan bilgi ve aktarılan becerilerin öncelikle katılımcıların özel ve sosyal hayatlarına dokunmasını istiyoruz.

Vatandaş ile etkili iletişimi gerçekleştirecek olan çalışanın aynı zamanda ailesi içinde ve sosyal dünyasında da pek çok problemin üstesinden gelmiş ve hem aklının hem gönlünün rahat olmasını hedefliyoruz.

Kısacası birbirinden farklı pek çok sorunun üstesinden gelen birbirinden farklı pek çok gönül insanını kurumsal bir kültür ve anlayış içinde, etkin ve çözüm odaklı çalışmasını ve bunu yaparken de hem kendi içinde hem evinde hem sosyal dünyasında hem de belediye bünyesinde mutlu olmasını garanti altına almayı sağlıyoruz.

Okuduğunuz metinler ardından mevcut konuyu hafife alınmış ya da fazla kolay olarak değerlendirdiyseniz amacımıza ulaşmışız demektir. Teşekkür ederiz. Eğitim ciddi bir iştir. Bu ciddiyeti kolay aktarabilmek ve ağırlıklarından kurtarmak bizim işimiz. Siz enerjinizi hedeflerinize odaklarken bu konuyu düşünmemenizi istiyoruz.